ארטריז

A   A   A    

תרגילים לשיקום ברכיים לאחר זריקת ארטריז

תורת שיקום פגיעת ברכיים כתוצאה מחבלה המתרחשת בעת פעילות ספורט (אם מקצועי ואם חובבני) אינה עניין פשוט ויכולה להארך שבועות וחודשים ארוכים. למעשה, פגיעת ברכיים הנה הפציעה הנפוצה ביותר בקרב ספורטאים, מצד אחד ומצד שני חסרה את התודעה לתהליכי שיקום נכונים ומתאימים ואשר יאפשרו חזרה לשגרת פעילות ואף העצמה שלה במקרים מסויימים.

מיחושים בברכיים יכולים להצביע על בעיות עם הפיקה, או ברצועת המיניסקוס ואף עד כד קרע ברצועות הצולבות. בכל מקרה, חובה להתייעץ עם רופא מומחה לאבחון הבעיה והמלצה על אופן הטיפול הנכון.

ויקטוריה דסה - מאמנת כושר אישית

ויקטוריה דסה

מאמנת כושר ופילאטיס מוסמכת ומומחית בשיקום מפציעות ספורט
תוכלו ליצור עמה קשר
בטלפון הנייד 052-2740737
בדוא"ל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
בעמוד הגוגל+, או באתר למידע נוסף.

כאמור, בהחלט ייתכן כי הרופא ימליץ על טיפול באמצעות תכשיר הארטריז ואשר מטרתו תהיה הפחתת הכאב ושיפור התפקוד לסובלים משחיקת סחוס בברכיים (עוד על הסיבות לשימוש בארטריז בבעיות ברכיים). היות והטיפול בזריקת ארטריז אינו תרופתי ואינו ניתוחי, הוא מהווה כלי חשוב בתהליך השיקום לאחר הפציעה אולם אינו תרופת קסם. הארטריז הינו תכשיר סיכה רפואי המופק בתהליך ביוטכנולוגי המדמה את הנוזל הטבעי של המפרק ובכך מופחת הכאב במידה ומבחינת הבטי החזרה לשגרה. הארטריז בעיקר מסייע בשיפור התנועתיות וגמישות המפרק ולנו המאמנים מאפשר להכניס את המטופל לסדרת אימונים שתחזק מחדש את האזור הפגוע (כדי ללמוד עוד על זריקת ארטריז, בקרו בעמוד התכשיר באתר).

חשוב להדגיש כי ללא המשך הטיפול וחיזוק הסביבה הפגועה, בסדרת תרגילים כמו זו שתוצג במאמר זה, אפשר ובטווח הארוך לא תשוקם הפגיעה במלואה ואף תתכן פציעה חוזרת דומה.

כאב בברכיים זה סימן שהתחילו צרות. אפשר להתעלם ולהמתין עד אשר הפגיעה תהיה משמעותית אך ניתן גם לנסות להפחית נזקים ולחזק שרירים. לאורך האימונים, האויבים הכי גדולים של זוג ברכיים הם: משטח אימוניים בעייתיים, נעליים לא מתאימות, עבודה עם עומס יתר על ברכיים ויציבה לקויה אך האויב הכי משמעותי הוא חוסר מודעות. הפגיעה בברכיים מתחילה בגיל מוקדם ונובעת משרירי אגן חלשים ושרירי יציבה לקויים, ונכון יש נפילות ודשא סינטטי והמון חוסר התחשבות מצד הדור הצעיר אך בעיקר זה חוסר מודעות לגבי עבודה נכונה.  תתאמנו! תחזקו את הירך האחורית ואת הירך הקדמית, תחזקו את שרירי הליבה את שרירי האגן ואת התאומים ! לכל שריר בגופנו יש את השריר הנגדי שלו, שרירי הבטן מחזקים את הגב ואת היציבות, ירך אחורית שומרת לנו על האגן ושריר ירך קדמית יכולה בקלות להקל על הברכיים מהחמרת המצב.

1: גמישות הברך

תרגילי יציבות וברכייםהארכת שריר הירך האחורי ועבודה על יציבות, תוך כדי שמירה על שרירי האגן והבטן - הניחו כדור, מדרגה או כל חפץ המעניק יציבות ועליו ידיים. הצמידו רגליים שימרו על אורך הגוף וקחו נשימה עמוקה ותוך כדי הוצאת אוויר והחזקת בטן. התחילו כפיפה בגב וכאשר עצם הזנב כלפי מעלה. המשיכו, חוליה אחר חוליה וגלשו עד שהידיים פוגשות את הכדור וזאת מבלי לסובב את עצמות האגן לצדדים.

ניתן לבצע כפיפה קלה בברכיים וליישרן בכדי למצוא את אזור המתיחה.

קחו נשימה נוספת ובמהלך השאיפה הרחיקו את הכדור בעזרת הידיים מהגוף ללא ניתוק העקבים. הרימו מבט.

חיזרו על כפיפת הברכיים והרחקת הכדור.

עם הזמן נסו לוותר על האביזר המסייע ושאפו להגיע לקרקע עם כפות הידיים. ביצעו מספר חזרות עד אשר תרגישו שאתם מסוגלים לשחרר את הכדור ולגעת ברצפה עם האצבעות.

2: חיזוק שרירי יציבה תוך הפעלת הרגל המייצבת

תרגילי יציבות וברכייםאספו בטן חזקה פנימה, הצמידו רגליים והטו הגב קדימה.

התחילו לכופף את הגב, חוליה אחר חוליה ועד אשר כפות הידיים נוגעות בכדור. שימרו על רגליים ישרות אך הפקידו שלא לנעול אותן.

תוך נעילת שרירי בטן תחתונה, הרימו רגל לחצי הדרך וקחו שוב נשימה דרך האף. נשפו דרך הפה והגיעו למצב בו הרגל העומדת ישרה ודוחסת את הרצפה באמצעות כף הרגל. הרגל עצמה, חשוב שתהיה משוחררת וישרה במקביל לקרקע. ניתן ומומלץ לשמור את שתי הברכיים לא נעולות וכן לכפוף את הרגל המייצבת.

בשלב מאוחר יותר, שחררו את הידיים וצרו מאוזן ללא תמיכת הידיים ושתי רגליים ישרות.

ניתן לחלק את התרגיל לשני חלקים ולחזור עליו עד אשר תרגישו יציבים מספיק בכדי לבצע שאיבות של הבטן פנימה במאוזן.

3: חיזוק ירך קדמית ושרירי היציבה

תרגילי יציבות וברכייםהניחו רגל קדמית על כדור ופסיעו עם רגל האחורית ובזמן שאתם שומרים על קו אחיד, בין עקב לבהונות.

קחו אוויר דרך האף והוציאו דרך הפה והחזיקו את הבטן פנימה תוך כדי שמירה על הגב, משקל גוף שווה בין שתי הרגליים וכאשר הרגלים בפיסוק רחב מרוחב האגן.

כפפו ברך אחורית וקדמית כאשר ברך אחורית מנסה לגעת בקרקע וברך קדמית לא עוברת את קו הבהונות. לאורך כל התרגיל, הרגל הקדמית על הכדור נשארת כפופה.

קחו נשימה הכניסו בטן וישרו את הרגל האחורית במהלך העלייה. בכל הורדה של ברך לקרקע, עקב רגל אחורית מתנתק ובכל עלייה העקב יורד אל הרצפה כאשר בהונות פונות כלפי חוץ.

חשוב לשמור על עצמות האגן קדימה וניתן לכווץ את שרירי העכוז תוך כדי כפיפה.

בשלב מתקדם ניתן להחזיק מקלות פיט סטיקס לחיזוק שרירי החזה או לחלופין לחצו כף אל כף בכפות הידיים בכדי להפעיל את שרירי החזה ותוך כדי שמירה על כתפיים נמוכות.

4: פלייה , תוך תנועת חיזוק ירך קדמית

חיזוק ברכייםפסקו את הרגלים מרוחב האגן וכפפו ברכיים לתנוחת הפלייה - כאשר העכוז מוביל תנועה בטן פנימה בשאיבה. תחושת תנוחה זו הנה של ישיבה על כיסא בר גבוה.

העבירו משקל לרגל קדמית ובזהירות בצעו כפיפת ברך וכאשר עצמות האגן נעות קדימה.

במהלך התרגיל, הניחו מרפק על ברך.

שחררו יד נגדית לברך, קחו נשימה ושאבו פנימה ואז העבירו משקל מרגל לרגל תוך כדי עצירה בפלייה במרכז. לאחר חמש תנועות מצד לצד, עצרו בצד אחד הניחו מרפק על ברך קדמית. יד נגדית לברך נפתחת ויוצרת רוטציה לגב. ניתן לשחרר את המרפק מאחיזה.

ניתן לבצע ניעות של היד הנגדית תוך כדי פתיחת כתף ברוטציה.

דרגת קושי רגל ימין על הכדור ולאחר חמש חזרות החלפה לרגל שמאל.

5: הקפצת כדור על ירך קדמית לא רק לספורטאים

ארטריזקחו כדורגל קטן קליל (או כל כדור קל אחר) וצאו החוצה או בכל מקום עם מרחב - התחילו להתאמן על הקפצות בעזרת הירך.

אל תחששו, גם אם אף פעם לא הייתם כוכבי כדורגל בבית הספר או השכונה!

תרגיל זה, מהווה חיזוק מעולה לירך הקדמית ומאפשר עבודה מעולה על שרירי היציבה, קואורדינציה, שיווי משקל ובעיקר הנאה מובטחת.

 

לסיכום, תכשירים כמו זריקת ארטריז יכולים לסייע מאוד לתהליכי שיקום מפציעות ספורט או מאמץ. בפרט, כאשר חומר הסיכה משחזר את תחושת ותהליך הסיכוך הטבעי במפרקי הברך. אולם, כמאמנת כושר מנוסה ובפרט בתחום שיקום ספורטאים אוכל לקבוע - כול תכשיר וגם אם הטוב ביותר, אינו תחליף לעבודה מוקפדת ויסודית ואשר מטרתה לשקם מחדש את מערכת השרירים. תהליך שיקום אזור הפציעה מטרתו להביא אותו לפחות למצב קודם הפציעה ואף לחסן אותו מפני פציעות עתידיות דומות.

דווקא אם בחרתם, בהמלצת הרופא, לעשות שימוש בזריקת הסיכוך של ארטריז, גדלים הסיכויים שלכם לשיקום יעיל ומוצלח והיות וחומר הסיכוך והשימון לאזור הפגוע יאפשר לכם ליישם את סדרת התרגילים שהצגתי פה.

בהצלחה ובריאות שלמה!

-------------------------------------------------------------------------------------

המאמר פורסם במקור באתר מאמנת הכושר ויקטוריה דסה ונערך והותאם לצרכי שיקום לאחר קבלת הטיפול בתכשיר ארטריז

פרטי קשר

פרינג פרמצוטיקלס ישראל - Ferring Israel

רח' השיטה 8 ת.ד. 3551 פארק התעשיה הדרומי , קיסריה 38900
טלפון : 04-6309500
פקס : 04-6309511

רשתות חברתיות

יצירת קשר

לקבלת מידע נוסף
מלאו את הפרטים הבאים:
שם (*)
יש למלא שם ומשפחה.
טלפון (*)
יש למלא מספר טלפון
עיר מגורים (*)
Invalid Input
דוא"ל (*)
יש למלא כתובת דוא"ל תקינה.
ארטריז