ארטריז

A   A   A    

דלקת בגיד בברך כגורם לכאבי ברכיים

כאבי ברכיים הינם בעיה נפוצה וקשה הגורמת לקושי תפקודי בחיי היומיום. הכאבים עשויים להיגרם בשל סיבות מגוונות, שאחת מהן הינה דלקת בגיד הברך או ליתר דיוק - דלקת בפיקת הברך. דלקת זו מופיעה בכל מגזרי האוכלוסייה ובעיקר נפוצה בקרב אנשים העוסקים בפעילות ספורטיבית הכרוכה בהרבה קפיצות, כמו כדורסל, לכן נהוג לכנותה ברך קופצת. הדלקת פוגעת בגיד המחבר בין עצם השוק לפיקת הברך, אשר תפקידו לסייע בפעולת יישור הברך. כאשר מופיעה דלקת בגיד נגרמים כאבים חזקים וחוסר תפקוד, ונהוג לטפל בה באמצעות תרופות ופיזיותרפיה.

מהי דלקת גידים

גידים הינם רקמות סיביות חזקות במיוחד המחברות בין השריר לעצם, ומורכבות בעיקר מחלבון קלוגן. דלקות בגיד נגרמות בנסיבות שונות, לרוב עקב מתיחה או קריעה של הסיבים, וכן בשל התפתחות של דלקת מפרקים, כתופעת לוואי של סכרת, או עקב היחלשות הגידים עם הגיל. הדלקות נפוצות במיוחד בברכיים, בפרקי כפות הידיים, במרפק, בכתפיים ובכף הרגל. כאשר מופיעה דלקת בגיד מופיעים עימה כאבים עזים, ויש צורך לטפל בבעיה באמצעים שונים כדוגמת שיקום רקמת הקלוגן שמאבדת את קשיחותה. יש לציין כי במרבית המקרים מחלימה דלקת גידים תוך מספר שבועות, אך במקרים חמורים היא עלולה להפוך לדלקת כרונית .

דלקת בגיד פיקת הברך והגורמים לה

דלקת בגיד פיקת הברך מכונה גם ברך קופצת, ונוצרת ברקמת הקלוגן שבגיד לרוב עקב פציעה או פגיעה, הנובעת ממאמץ יתר ומהיווצרות לחץ ועומס בברך. דלקת זו אופיינית לעוסקים בפעילות גופנית מאומצת, ובמיוחד בפעילות הכרוכה בקפיצות כמו כדורעף או כדורסל, אך מופיעה גם עקב עיסוק בענפי ספורט אחרים כמו רכיבת אופנים, ריצה והליכה. כמו כן, הדלקת נפוצה בקרב אנשים הסובלים מיציבה לא מאוזנת באזור האגן והרגליים, הנובעת מנטייה לנקעים בכף הרגל או מצניחת קשת כף הרגל.

הסימפטומים של דלקת גיד הברך ודרכי אבחונם

דלקת בגיד בברך מאופיינת לרוב ברגישות יתר בעיקר מאחורי עצם הפיקה, בכאבים חזקים באזור הברך בעת תנועה כמו הליכה, ריצה או ירידה במדרגות, וכן בכאבים בעת יישור הברך או כיפוף הגב עם ברכיים ישרות. בנוסף, קיימת נטייה לנפיחות באזור הברך. אבחון דלקת בגידי הברכיים כולל בדיקת רגישות למגע, רגישות במהלך יישור וכיפוף הברך, וכן בעת תנועה כמו קפיצה, הליכה וריצה. בנוסף נערכות בדיקות יציבות של הברך, כף הרגל והאגן, ובמקרים רבים אבחון דלקת בגיד בברך כולל גם בדיקות MRI או צילום רנטגן.

טיפולים ופתרונות רפואיים

חשוב לדעת כי דלקות שאינן מטפלות בזמן ומהר ככל האפשר מרגע הופעת הסימפטומים, נוטות להחמיר ולהסתבך.

לכן, חשוב שלא להזניח את הבעיה ולפנות לקבלת סיוע רפואי. הפתרונות והטיפולים לדלקת ניתנים בהתאם לחומרתה ועשויים לכלול פיזיותרפיה, מתן תרופות מיוחדות נוגדות דלקות, והזרקת סטרואידים לברך. במקרים חמורים וכרוניים בהם שיטות טיפול אחרות לא סייעו ניתן לשקול ניתוח כירורגי.

טיפולים ופתרונות בחיי היומיום

קיימים מספר דרכים ופתרונות יומיומיים לטיפול בדלקת בגיד בברך, אשר במקרים קלים יביאו להחלמה בתוך מספר שבועות. טיפולים אלו כוללים הימנעות מפעילות הגורמת למאמץ וכאבים בברך, מנוחה כללית והגבהת הברך במהלכה בעזרת כרית. כמו כן, קומפרסים ותחבושות קרות מסייעים להפחתת הכאב והדלקת, ומומלצים בעיקר לאחר מאמץ. במשך היום ניתן להיעזר במדרסים אורתופדיים התורמים לשיפור יציבותה של כף הרגל, וכן בתחבושות אלסטיות התומכות את אזור פיקת הברך. בנוסף, ניתן לבצע תרגילים ופעילות מיוחדת לחיזוק שרירי הברך בהתאם להמלצת הרופא, כמו שחייה או התעמלות.

פרטי קשר

פרינג פרמצוטיקלס ישראל - Ferring Israel

רח' השיטה 8 ת.ד. 3551 פארק התעשיה הדרומי , קיסריה 38900
טלפון : 04-6309500
פקס : 04-6309511

רשתות חברתיות

יצירת קשר

לקבלת מידע נוסף
מלאו את הפרטים הבאים:
שם (*)
יש למלא שם ומשפחה.
טלפון (*)
יש למלא מספר טלפון
עיר מגורים (*)
Invalid Input
דוא"ל (*)
יש למלא כתובת דוא"ל תקינה.
ארטריז